Zápal plic

 

Je to infekční onemocnění známé také pod pojmem pneumonie. Při onemocnění plíce postihuje zánět. Dělíme ho na dva druhy: bronchopneumonie, při níž je zánět v průdušinkách a plicní tkáni a lobární pneumonii, která postihuje celý plicní lalok. Ten druhý typ je závažnější. I v dnešní době stále na tuto nemoc umírají lidé, dá se sice léčit, ale organismus staršího člověka se s tímto zánětem může špatně vyrovnávat. Jedinou možností, jak se této nemoci ubránit je posilování Vašeho imunitního systému. Hlavně si dávejte pozor na místa, kde se viry lehce množí a je tam tedy zvýšená pravděpodobnost nákazy.

Zápal plic se může přenášet kapénkovou infekcí, takže nákazou od jiného člověka. Zvláště pokud máte oslabený imunitní systém, tak jste pak terčem pro všechny infekce. Tuto nemoc však přenášejí různé viry, bakterie i plísně. Ovšem proti některým se jde nechat očkovat.


Hlavní příznaky patřící k bakteriálnímu původu jsou: teplota, únava, kašel (vykašlávání), dušnost. Při virovém zápalu plic se objevuje: teploty, kašel (nevykašláváte), bolesti hlavy či kloubů. Pod pneumonii patří i nám známá tuberkulóza (TBC), která se projevuje pocením, hubnutím, únavou a kašlem. Proti ní naštěstí existuje očkování. Dá se objevit rentgenovým snímkem plic. Jakmile se u Vás objeví tyto příznaky, tak je nutná okamžitá návštěva lékaře. Bude Vám zřejmě odebrána krev a také Vám bude proveden rentgen hrudníku, který odhalí, jestli trpíte zápalem plic či ne. Pokud se nemoc potvrdí, tak Vám budou nasazena antibiotika. S lehčí formou onemocnění se můžete léčit v posteli, ale pokud je Váš zdravotní stav vážný, je nutný pobyt v nemocnici, kde Vám budou aplikovány antibiotika do žíly.

...