Otoky

 

Otoky neboli edémy, zná každý. Většina lidí se s nimi setkala, nejčastěji se vyskytnou po úrazu nebo zánětu. V tom případě jsou jen místní a v drtivé většině nejsou nijak nebezpečné. Každou hodinou se zmenšují a po několika dnech o nich ani nevíme. Ovšem tady byly jasné příčiny a vše proběhlo tak, jak má. Ale co když na sobě zpozorujete otok a nedokážete si vysvětlit, proč se vyskytl? Pojďte se podívat na možné příčiny a následky, které může mít. Pamatujte, že otoky mohou být zákeřné, a proto co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. Jen doktoři Vám mohou s absolutní jistotou určit původ edému a zahájit úspěšnou léčbu. Čím déle se budete zdráhat návštěvy lékaře, tím se otok zhorší (zvětší) a léčba bude v lepším případě jen delší.

Edémy vzniknou kvůli nadměrnému množství tekutiny (v tkáni nebo v orgánu). Jedná se o hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Z toho místa se tekutina může dostat do tělních dutin nebo např.: do plicních sklípků, kde s největší pravděpodobností způsobí nemalé problémy. Jednoduše řečeno, otok se vyskytne v místě, kde je porucha krevního oběhu. Avšak to neznamená, že se musí jednat o příčinu v kardiovaskulárním systému. Spíše naopak, ve většině případů je kardiovaskulární systém v pořádku.


Otoky často značí velké nebezpečí. Jedním z nich je špatná funkce některého z orgánů, který potřebujeme pro život. Selhávání ledvin nebo špatná činnost srdce může mít za následek velké otoky. Kvůli tomuto nebezpečí je potřeba okamžitá návštěva lékaře. Ovšem tímto Vás nechci strašit. Samozřejmě jsou i otoky neškodné, ale i ty by měla vidět kvalifikovaná osoba, aby vyloučila případné komplikace.

Mezi nejčastější edémy patří otoky nohou. Dolní končetiny nedokážou dostatečně rychle vracet krev zpět k srdci, ta se v nohách hromadí a způsobuje otoky (bolest). Na tento druh existuje spousta mastiček a volně prodejných léků. Avšak i tady je vhodná návštěva lékaře. Pamatujte si, že otoky se nemají nikdy podceňovat.

...