Onemocnění průdušek

 

Průdušky jsou trubicovité orgány, které jsou součástí naší dýchací soustavy. Mezi jejich nejčastější onemocnění patří zánět průdušek, který je také znám pod názvem bronchitida. Může být bakteriálního i virového původu. Máme dva druhy této nemoci a to akutní a chronickou.

Akutní bronchitida je třeba nachlazení, mezi její hlavní příznaky patří suchý kašel a vysoká teplota. Dále na sobě také můžete pozorovat problémy s dýcháním, bolesti hrudníku či dušnost. Lékař si Vás poslechne a může nechat zaslat na rozbor Váš hlen. Nevýhodou je, že na ni nepůsobí antibiotika. Takže její léčba spočívá v ležení doma v posteli a podávání léků účinných proti kašli či na vykašlávání a na snížení teploty. Právě tento typ je způsoben viry i bakteriemi. Žádná sto procentní ochrana neexistuje. Předcházet jí můžete tak, že se budete vyhýbat rizikovým místům nákazy. Mezi ohrožené skupiny patří samozřejmě staří lidé a malé děti. Proto posilujte svou imunitu, ať se i v nepříjemném podzimním počasí udržíte fit.


Chronický zánět průdušek se nejčastěji může objevovat u kuřáků, protože je způsoben drážděním průdušek. Takže tabákový kouř je hlavní spouštěč. Vliv na to může mít i prašný či jinak znečištěný vzduch (např. v okolí uhelných dolů). Pokud se včas nezaléčí, tak se mohou trvale poškodit dýchací cesty a značně tak zkomplikovat člověku život. Tomuto typu se dá předcházet tak, že přestanete nebo ani nezačnete kouřit, avšak může se u Vás objevit i z jiného důvodu. Příznakem je dlouhodobý kašel spojený s nepříjemným vykašláváním hlenu. Pokud jste již onemocněli, tak vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař Vám provede rentgenový snímek plic a jiná vyšetření. Léčba probíhá pomocí prášků. Pokud nekouříte a je onemocnění způsobeno jinak, tak Vám lékař může poradit změnu bydliště nebo práce.

...