Myomy

Jsou to nezhoubné nádory na děložní stěně, tvořené svalovými uzly. Vyskytují se až u jedné třetiny žen. Některé nemusí způsobovat žádné problémy a jsou pouze sledovány, s jinými souvisí různé zdravotní komplikace. Je to jedno z nejčastějších onemocnění, které se vyskytuje u ženského pohlaví. Příčina vzniku není úplně jasná, ale zřejmě to bude mít něco společného s genetikou a možná i s hormony.

Hlavním příznakem je silné menstruační krvácení, dalším příznakem může být problém s močením. Pokud absolvujete pravidelně prohlídku u svého gynekologa, tak může být myom objeven právě při ní pomocí ultrazvuku. Růst myomu je ovlivněn mnoha faktory a je tedy velmi nevyzpytatelný. Může je ovlivňovat i těhotenství.


Myomy, které nijak neškodí organismu, jsou pouze sledovány. Pokud je myom velký nebo působí ženě potíže, tak musí být léčen. Máme dva druhy léčby: medikamentózní a chirurgickou. Při první způsobu není působeno na myom, ale je tu snaha o zmírnění a vyléčení příznaků, k léčbě dochází pomocí různých hormonů. Druhý typ jak je patrno, je operativní zákrok, který se znovu dále dělí na operace, při nichž se děloha zachovává a ty, při kterých je odstraněna, což se nazývá hysterektomie.

Při operacích, kdy je zachována děloha, dochází pouze k odstranění myomů. Těchto operací je také více druhů v závislosti na tom, jaký myom se chirurgové chystají vyjmout.

Jak už jsem se zmínila, tak při hysterektomii je odebrána celá děloha a mohou být odebrány i vaječníky s vejcovody, to ale záleží na každé ženě. Po zákroku ženy již nemenstruují, ale menopauzu ještě nemají, i když podle někoho, tato operace urychluje nástup klimakteria.

...