Mozková mrtvice

Jedná se o známou nemoc, která zasáhne velké množství obyvatelstva. Proto je dobré o tomto onemocnění něco vědět. V některých případech to může zachránit život Vám nebo Vašim blízkým. Ovšem v případě neznalosti, končí často tragicky, smrtí. Znejte všechny příznaky a buďte si jisti, že tuto zákeřnou chorobu umíte poznat, třeba se Vám někdy bude hodit a Vy zachráníte lidský život.


Mozková mrtvice (též cévní mozková příhoda) je druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Ročně postihne kolem 15 milionů obyvatelstva. Naštěstí se některé (zhruba třetinu) podaří zachránit a to bez následků, další třetina má trvalé následky a zbytek bohužel umře. Nejčastější příčinou je ateroskleróza. To znamená, že se zanášejí cévy, až dojde k úplnému ucpání (zamezí se průtok krve). Pokud se někomu ve Vašem okolí nebo Vám stane, že budete mít mozkovou příhodu, nemusí to být až tak znatelné. V tom je nemoc zákeřná. S velkou pravděpodobností můžete na chvíli ztratit vědomí, ovšem okolí Vás vzkřísí a jste schopni se postavit… Pokud nastane něco podobného, ihned volejte rychlou záchrannou službu. Do 3 hodin od události je možné úplné vyléčení. Od této doby pravděpodobnost na uzdravení rapidně klesá a naopak s ní stoupá pravděpodobnost úmrtí.

Mozková mrtvice má jasné příznaky, tudíž ji může určit i naprosto nezkušený člověk. Pokud se obáváte, že daný jedinec měl cévní mozkovou příhodu, poproste ho, aby: se usmál, řekl jednoduchou větu (např.: dnes je krásný den) nebo zvedl obě ruce nahoru. Jestliže to nedokáže (stačí, aby nedokázal jen jeden z příznaků) je velká pravděpodobnost, že je Vaše diagnóza správná. Proto ihned zavolejte 155 (nebo 112) a oznamte Vaše pozorování. Díky těmto jednoduchým radám můžete zachránit život. Smrt z neznalosti je zbytečná, šiřte tyto příznaky do společnosti a snažte se omezit tragické konce této nemoci.

...