Křečové žíly

 

Křečové žíly (odborně varixy) jsou nejčastějším žilním onemocněním. Na chirurgických stolech je provedeno denně několik desítek zákroků, které řeší nepříjemnosti spojené s žílami. Pokud i Vy jste na křečové žíly náchylní, přečtěte si následující rady a poznatky věnované právě této nemoci.

Nejčastější místo výskytu křečových žil jsou bezpochyby nohy (výjimkou jsou křečové žíly v konečníku, které nazýváme hemeroidy). Právě na nich často shledáváme vyboulené modré žíly. Pravděpodobně je na svých nohách vidíte i Vy, možná Vás sice nebolí, ale věřte, že z nich nevyplívá nic dobrého a mohou Vám způsobit nemalé problémy. Věnujte jim náležitou pozornost a hlavně nic nezanedbávejte. Na místě je samozřejmě prevence, jenž Vás může ochránit od návštěvy lékaře.


Pojďme se podívat, jak křečové žíly (lidově řečeno „křečáky“) vznikají. Zdravé žíly mají na rozdíl od těch postižených chlopně, které umožňují proudění krve jen jedním směrem a zabraňují zpětnému toku. Ovšem když tyto chlopně slabé, krev se může vracet zpět a to znamená, že se hromadí, výsledkem jsou uzlovité, vyboulené žíly, jenž nazývané varixy.

Za příčinu je považováno minimum aktivity (sportu), dlouhé stání nebo sezení (v práci) a také těhotenství. Pokud o jednom z těchto „nedostatků“ víte, určitě byste s tím něco měli dělat (to samozřejmě neplatí pro těhotenství, kde se po porodu většinou vše srovná). Dobrou a jednoduchou radou je dostatek pohybu.

Léčení se dělí na dvě stádia. V tom prvním stačí konzervativní léčba (elastické punčochy – obvazy) a v tom druhém už nikoliv. V druhém stádiu už Vás čeká chirurgický zákrok. Snažte se těmto zbytečným problémům předejít a zbytečně si nestěžujte život. Stačí málo, dělejte víc pro své tělo, cvičte, nebo dělejte to, co Vás baví (např.: rekreačně sport).

...